forum

Turystyka i podróże, ciekawe miejsca

Aktrakcje lubuskie

  1. Zybi1972 23.07.2017 r. 09:40:38

    Park Mużakowski to największy w Polsce i Niemczech krajobrazowy park stylu angielskiego. Został założony w pierwszej połowie XIX wieku przez pruskiego arystokratę, księcia Hermanna von Pückler-Muskau. Należy do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej. W 2004 roku został uznany za dobro Światowego Dziedzictwa UNESCO. https://youtu.be/Dxqq_WTLAUk

  2. de sade-markiz 23.07.2017 r. 19:59:07

    moment ...jak to wytłumaczyć...w Polsce i w Niemczech...to rozległy on jest...    

  3. Aset 24.07.2017 r. 17:18:38

    No tak jest     i już

  4. de sade-markiz 24.07.2017 r. 20:21:31

    ...jak     ...jak     ...     ...znaczy się...    

  5. Zybi1972 27.07.2017 r. 17:21:18

    Park podzielony – czasy powojenne



    II wojna światowa i jej polityczne konsekwencje odcisnęły piętno na losach parku. Zniszczone budynki, budowle i mosty, łąki parkowe rozryte lejami po bombach i liniami okopów, to skutek zatrzymania frontu na Nysie Łużyckiej na wiele tygodni. Najbardziej brzemienne w skutkach było jednak ustanowienie po wojnie nowego ładu politycznego w Europie, co doprowadziło do podziału parku pomiędzy Polskę i Niemcy. Fakt ten stał się przyczyną zniszczenia jego układu przestrzenno-kompozycyjnego.



    Po stronie niemieckiej znalazło się centrum rezydencjonalne wraz z Parkiem Zamkowym i Parkiem Górskim oraz Uzdrowiskiem. Był to co prawda okrojony fragment, stanowiący około 1/3 kompozycji, ale dzięki istniejącym tu obiektom architektury mógł funkcjonować samodzielnie.

  6. de sade-markiz 27.07.2017 r. 23:17:19

    ...sorki za słowa nie poparte wiedzą...czoła chylę...i znów się czegoś nauczyłem...poczytałem...poznałem temat...ot...   bye